Treść artykułu

Rada Sektorowa partnerem merytorycznym X Kongresu E(x)plory „Edukacje dla innowacji. Innowacje w edukacji”

Pandemia wywołała spore zamieszanie w polskim szkolnictwie. Nauczyciele szkół publicznych pracując zdalnie zaczęli wykorzystywać alternatywne metody nauczania. Przyglądać się uważnie podstawie programowej, szukać alternatywy dla szkolnego podręcznika oraz sposobu na przykucie uwagi uczniów. Czy to właśnie alternatywne metody pozwoliły nam przetrwać ten trudny okres? Jak są one postrzegane przez rodziców i nauczycieli? Czy po miesiącach zdalnej edukacji jesteśmy bardziej otwarci na wdrożenie nowych rozwiązań w polskich szkołach? W dniach 24-25 września odbędzie się X edycja Kongresu E(x)plory „Edukacje dla innowacji. Innowacje w edukacji”.  Rada Sektorowa jest partnerem merytorycznym wydarzenia, które  po raz pierwszy w całości będzie można oglądać w Internecie.

 

X Kongres E(x)plory „Edukacje dla innowacji. Innowacje w edukacji” miał odbyć się w marcu tego roku. W trosce o bezpieczeństwo i komfort uczestników organizatorzy zdecydowali się na zmianę formuły wydarzenia, które w całości zostanie przeniesione do Internetu. Na wirtualnej platformie będzie można wziąć udział w wykładach i dyskusjach dotyczących alternatywnych form edukacji. Na praktycznych przykładach z własnych placówek, goście Kongresu opowiedzią m.in. o tym, jaki wpływ na mózg ma stres, jak uczyć bez podręcznika, na czym polega edukacja demokratyczna i czym jest myślenie wizualne.

„Dzisiaj szkoła nie jest już tym samym miejscem, którym była kilka miesięcy temu. Nasze podejście do edukacji zmieniło się bezpowrotnie; alternatywne metody nauczania nikogo już nie dziwią. Wzrosła za to otwartość i chęć utrzymania dobrej zmiany w szkolnej codzienności.”- opowiada Zuzanna Ziajko z Fundacji Zaawansowanych Technologii, koordynatorka wydarzenia.

Ważna informacja dla tych, którzy wybierali się na X Kongres E(x)plory w marcu: program pozostał niezmieniony, jednak godziny poszczególnych wystąpień są inne. Na Kongresie online będzie można spotkać się m.in. z Jędrzejem Witkowskim z Centrum Edukacji Obywatelskiej, dr Markiem Kaczmarzykiem, specjalistą w zakresie memetycznego i neurobiologicznego podłoża procesu uczenia się, nauczania i wychowania, Marianną Kłosińską, założycielką Fundacji Bullerbyn oraz Fundacji Dzieci Mają Głos, Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24, a także z Anną Szulc, nauczycielką matematyki, organizatorką konferencji „Empatyczna edukacja, empatyczna Polska”.

„Cieszę się, że po raz kolejny możemy być częścią wydarzeń E(x)plory i jako główny partner, wspierać organizację Kongresu poświęconego rozwojowi edukacji” – opowiada Maciej Potocki, Prezes Zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego. „Dowody na to, że ciekawość świata jest podstawą postępu widzimy na co dzień we Wrocławskim Parku Technologicznym. Skupiona wokół nas społeczność stawia na otwartość oraz wymianę wiedzy. My przenosimy te wartości do naszej Fundacji PRO MATHEMATICA, która realizuje projekty inicjujące kreatywne postawy wśród dzieci i młodzieży w różnym wieku.” – dodaje.

Dla wszystkich zainteresowanych tematami edukacyjnymi organizatorzy przygotowali również spotkania online poprzedzające Kongres E(x)plory. Są to rozmowy z ekspertami, które można obejrzeć na fanpage’u E(x)plory. 22 września gościem spotkania będzie Oktawia Gorzeńska, koordynatorka korki.tv, współzałozycielka lekcjewsieci.pl, która opowie do jakiej szkoły wrócili uczniowie, co się w niej zmieniło. W  jaki sposób, bez względu na przestrzeń, rozpoczęty rok szkolny będzie inny? Program cyklu „#exploryonline” warto śledzić na stronie http://bit.ly/explory.pl i w mediach społecznościowych E(x)plory.

Udział w Kongresie jest bezpłatny! Obowiązują zapisy. Program Kongresu oraz rejestracja dostępne są na stronie: http://bit.ly/XKongresExplory

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *