Treść artykułu

Rynek pracy w czasie kryzysu ekonomiczno-społecznego. Najnowszy monitoring Rady Sektorowej

Oddajemy w Państwa ręce piętnastą edycję przeglądu informacji istotnych z punktu widzenia sektora, opracowaną na bazie monitoringu mediów, raportów branżowych i innych publikacji.  

W tym wydaniu szczególną uwagę poświęciliśmy tematom związanym z rynkiem pracy w czasie przedłużającego się kryzysu ekonomiczno-społecznego. Wybrane przez nas publikacje podsumowują wyzwania, jakie dzisiejszy świat stawia przed pracodawcami i pracownikami. Dlatego, w niniejszym monitoringu przyglądamy się kluczowym stanowiskom w naszym sektorze pod kątem kompetencyjnym.

Jakie kompetencje rozwijać? Które są istotne już dziś, a które zyskają na znaczeniu na przestrzeni kilku lat? To pytania na które staramy się odpowiedzieć w tym wydaniu.

W monitoringu między innymi:

  • 79 proc. osób wśród instytucji, które uważa za najbardziej kompetentne i etyczne w przekazywaniu informacji wskazało na swojego pracodawcę. (2023 Edelman Trust Barameter Specia Report: Trust at Work).

  • Na świecie średnio 42% ankietowanych pracowników planuje poprosić o podwyżkę w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a wśród osób borykających się z trudnościami finansowymi liczba ta wzrasta prawie do połowy (Global Workforce Hopes and Fears Survey 2023, PwC).

  • W Polsce aż 72% firm doświadcza trudności w zatrudnianiu nowych pracowników posiadających pożądane kompetencje. To o 2 punkty procentowe więcej niż w 2022 roku, ale poniżej globalnej średniej – 77% (Niedobór talentów w Polsce, ManpowerGroup, 2023).
  • Nowe kompetencje poszukwiane  w sektorse komunikacji marketingowej to m.in. poczucie/branie odpowiedzialności za swoje działania oraz świadomość własnych kompetencji i znajomość siebie w kontakcie z drugim człowiekiem (BBKL II, PARP, 2023).

Zapraszamy do pobrania publikacji oraz życzymy udanej lektury!

Wszystkie edycje monitoringów dostępne są TUTAJ>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *